Posted on Leave a comment

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ପୁମିସର ଭୂବିଜ୍ଞାନ |

ପ୍ୟୁମିସ୍ କିମ୍ବା ପୁମିସ୍ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ପଥର ଯାହା ରଙ୍ଗରେ ହାଲୁକା, ଗ୍ଲାସ୍ ପାଚେରୀ ବୁବୁଲରେ ତିଆରି ଫୋମ୍ ଧାରଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ସାଧାରଣତ sil ସିଲିକେଟ୍ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଗ୍ଲାସ୍ କୁହାଯାଏ |

ଏହି ପଥରଗୁଡିକ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍ଗୀରଣର କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ acid ାରା ଅମ୍ଳୀୟ ମ୍ୟାଗମା ଦ୍ formed ାରା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ଯାହା ବାୟୁରେ ପଦାର୍ଥ ନିର୍ଗତ କରେ; ତାପରେ ଭୂସମାନ୍ତର ପରିବହନ ଅତିକ୍ରମ କରେ ଏବଂ ପାଇରୋକ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ପଥର ଭାବରେ ଜମା ହୁଏ |

ପ୍ୟୁମିସରେ ଉଚ୍ଚ ଭର୍ସିକୁଲାର ଗୁଣ ରହିଛି, ଏଥିରେ ଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ଫୋମର ବିସ୍ତାର ହେତୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କୋଷ (ସେଲୁଲାର ଗଠନ) ଧାରଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ସାଧାରଣତ vol ଆଗ୍ନେୟଗିରି ବ୍ରେକିଆରେ ଖାଲି ପଦାର୍ଥ କିମ୍ବା ଖଣ୍ଡ ଭାବରେ ମିଳିଥାଏ | ପ୍ୟୁମିସରେ ଥିବା ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଫେଲଡସ୍ପାର୍, କ୍ୱାର୍ଟଜ୍, ଅବସିଡିଆନ୍, କ୍ରିଷ୍ଟୋବାଲାଇଟ୍ ଏବଂ ଟ୍ରାଇଡାଇମାଇଟ୍ |

ଅମ୍ଳୀୟ ମ୍ୟାଗମା ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ଉଠିବା ପରେ ହଠାତ୍ ବାହ୍ୟ ବାୟୁ ସହିତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ ପ୍ୟୁମିସ୍ ହୁଏ | ଏଥିରେ ଥିବା ଗ୍ୟାସ୍ ସହିତ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ଲାସ୍ ଫୋମ୍ ଖସିଯିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥାଏ ଏବଂ ମ୍ୟାଗମା ହଠାତ୍ ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇଯାଏ, ପ୍ୟୁମିସ୍ ସାଧାରଣତ frag ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ଭାବରେ ବିଦ୍ୟମାନ ଥାଏ ଯାହା ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍ଗୀରଣ ସମୟରେ କଙ୍କଣରୁ ବୋଲ୍ଡର୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକାରରେ ଥାଏ |

ପ୍ୟୁମିସ୍ ସାଧାରଣତ mel ତରଳିବା କିମ୍ବା ରନଫ୍, ଖାଲି ପଦାର୍ଥ କିମ୍ବା ଆଗ୍ନେୟଗିରି ବ୍ରେକିଆସ୍ ରେ ଖଣ୍ଡ |

ପ୍ୟୁମିସ୍ ଗରମ ଅବସିଡିଆନ୍ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରାଯାଇପାରେ, ଯାହାଫଳରେ ଗ୍ୟାସ୍ ଖସିଯାଏ | କ୍ରାକାଟୋଆରୁ ଅବସିଡିଆନ୍ ଉପରେ ଉତ୍ତାପ, ଓସିଡିଆନ୍ କୁ ପୁମିସରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ତାପମାତ୍ରା ହାରାହାରି 880oC | ଅବସିଡିଆନ୍ ର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଯାହା ମୂଳତ 2. 2.36 ଥିଲା ଚିକିତ୍ସା ପରେ 0.416 କୁ ଖସିଗଲା, ତେଣୁ ଏହା ପାଣିରେ ଭାସିଲା | ଏହି ପୁମିସ୍ ପଥରରେ ହାଇଡ୍ରୋଲିକ୍ ଗୁଣ ଅଛି |

ପ୍ୟୁମିସ୍ ହେଉଛି ଏକ ଧଳା ରଙ୍ଗରୁ ଧୂସର, ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗରୁ ନାଲି, ଓରିଫାଇସ୍ ସାଇଜ୍ ସହିତ ଭେସିକୁଲାର୍ ଟେଚ୍ୟୁଚର୍, ଯାହା ପରସ୍ପର ସହିତ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ କିମ୍ବା ଆରିଏଣ୍ଟେଡ୍ ଓରିଫାଇସ୍ ସହିତ ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଗଠନ ସହିତ ନୁହେଁ |

ବେଳେବେଳେ ଗର୍ତ୍ତଟି ଜିଓଲାଇଟ୍ / କାଲସିଟ୍ ରେ ଭରିଯାଏ | ଏହି ପଥର ଫ୍ରିଜ୍ କାକର (ବରଫ) ପ୍ରତିରୋଧ କରେ, ଏତେ ହାଇଗ୍ରୋସ୍କୋପିକ୍ ନୁହେଁ (ଶୋଷୁଥିବା ଜଳ) | କମ୍ ଉତ୍ତାପ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଗୁଣ ଅଛି | 30 – 20 kg / cm2 ମଧ୍ୟରେ ଚାପ ଶକ୍ତି | ଆମୋରଫସ୍ ସିଲିକେଟ୍ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ମୁଖ୍ୟ ରଚନା |

ଗଠନ (ଅବସାଦ), କଣିକା ଆକାରର ବଣ୍ଟନ (ଖଣ୍ଡ) ଏବଂ ଉତ୍ପତ୍ତି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଆଧାର କରି ପୁମିସ୍ ଜମାଗୁଡିକ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଭାବରେ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରାଯାଏ:

ଉପ-କ୍ଷେତ୍ର |
ଉପ-ଜଳୀୟ |
ନୂତନ ardante; ଯଥା – ଲାଭାରେ ଗ୍ୟାସର ଭୂସମାନ୍ତର ଆଉଟଫ୍ଲୋ ଦ୍ formed ାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଜମା, ଫଳସ୍ୱରୂପ ଏକ ମାଟ୍ରିକ୍ସ ଆକାରରେ ବିଭିନ୍ନ ଆକାରର ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକର ମିଶ୍ରଣ |
ପୁନ – ଜମା କରିବାର ଫଳାଫଳ (ରେଡପୋଜିଟ୍)

ମେଟାମୋର୍ଫୋସିସ୍ ଠାରୁ, କେବଳ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅର୍ଥନ p ତିକ ପୁମିସ୍ ଜମା ରହିବ | ଏହି ଜମାଗୁଡ଼ିକର ଭ ological ଗୋଳିକ ବୟସ ତୃତୀୟ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟରେ | ଏହି ଭ ological ଗୋଳିକ ଯୁଗରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ଆଗ୍ନେୟଗିରିଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ସୀମା ଏବଂ ଭୂମଧ୍ୟସାଗରରୁ ହିମାଳୟ ଏବଂ ପରେ ପୂର୍ବ ଭାରତକୁ ଯାଇଥିବା ପଥ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା ​​|

ଅନ୍ୟ ପ୍ୟୁମିସ୍ ପରି ପଥରଗୁଡିକ ପୁମିସାଇଟ୍ ଏବଂ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ସିଣ୍ଡର | ପୁମିସାଇଟ୍ ର ସମାନ ରାସାୟନିକ ରଚନା, ଗଠନର ଉତ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ପୁମିସ୍ ଭଳି ଗ୍ଲାସ୍ ଗଠନ | ପାର୍ଥକ୍ୟ କେବଳ କଣିକା ଆକାରରେ, ଯାହା ବ୍ୟାସ 16 ଇଞ୍ଚରୁ ଛୋଟ | ପ୍ୟୁମାଇସ୍ ଏହାର ଉତ୍ପତ୍ତି ସ୍ଥାନ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ନିକଟତର ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୁମିସାଇଟ୍ ପବନ ଦ୍ୱାରା ବହୁ ଦୂରତ୍ୱକୁ ପରିବହନ କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଆକାରର ପାଉଁଶ ଜମା ଆକାରରେ କିମ୍ବା ଟଫ୍ ପଙ୍କ ଆକାରରେ ଜମା କରାଯାଇଥିଲା |

ଆଗ୍ନେୟଗିରି ସିଣ୍ଡରର କଳା ରଙ୍ଗର ଭେସିକୁଲାର ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକ ଲାଲ ରଙ୍ଗର, ଯାହା ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍ଗୀରଣରୁ ବେସାଲ୍ଟିକ୍ ପଥର ବିସ୍ଫୋରଣ ସମୟରେ ଜମା ହୋଇଥିଲା | ଅଧିକାଂଶ ସିଣ୍ଡର ଜମାଗୁଡିକ 1 ଇଞ୍ଚରୁ ଅନେକ ଇଞ୍ଚ ବ୍ୟାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋନିକାଲ୍ ବେଡିଙ୍ଗ୍ ଖଣ୍ଡ ଭାବରେ ମିଳିଥାଏ |

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ପୁମିସର ସମ୍ଭାବନା |

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ, ପୁମିସର ଉପସ୍ଥିତି ସର୍ବଦା ଚତୁର୍ଥାଂଶରୁ ତୃତୀୟ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ସହିତ ଜଡିତ | ଏହାର ବିତରଣ ସେରଙ୍ଗ ଏବଂ ସୁକାବୁମି (ପଶ୍ଚିମ ଜାଭା), ଲମ୍ବୋକ୍ ଦ୍ୱୀପ (NTB) ଏବଂ ଟର୍ନେଟ୍ ଦ୍ୱୀପ (ମାଲୁକୁ) କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ |

ପ୍ୟୁମିସ୍ ଜମା ପାଇଁ ସମ୍ଭାବନା ଯାହାର ଅର୍ଥନ significance ତିକ ମହତ୍ତ୍ and ଏବଂ ବହୁତ ବଡ଼ ଭଣ୍ଡାର ଲୋମ୍ବୋକ୍ ଦ୍ୱୀପ, ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁସା ଟେଙ୍ଗଗାରା, ଟର୍ନେଟ୍ ଦ୍ୱୀପ, ମାଲୁକୁ | ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମାପାଯାଇଥିବା ଭଣ୍ଡାରର ପରିମାଣ 10 ନିୟୁତ ଟନରୁ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି | ଲମ୍ବୋକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପୁମିସର ଶୋଷଣ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଟର୍ନେଟରେ ଶୋଷଣ କେବଳ 1991 ରେ କରାଯାଇଥିଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published.